Zero Waste – 5 kroków do realnej zmiany

Zero waste to styl życia w duchu dbałości o planetę. Mówi się o nim dużo, co i rusz napotykamy reklamy i billboardy przypominające, jak ważne jest zmniejszanie śladu węglowego. Porad jest cała masa, ale zmiany we własnych przyzwyczajeniach trzeba zacząć od małych kroków! Dlatego my dziś przedstawimy Wam 5 prostych kroków, by wprowadzenie zero waste do własnego życia stało się bardziej realne.

1. Plastik? A po co?

Plastik naprawdę staje się coraz większym zagrożeniem dla planety. Nie prosimy Cię o całkowite wyeliminowanie go z Twojego życia, bo to niemal niemożliwe, ale możesz zrobić tylko jedną rzecz! Wszyscy pijemy wodę – każdy z nas powinien wypijać co najmniej 1,5 litra dziennie. Przy czteroosobowej rodzinie to aż… 28 butelek w tygodniu, które trafiają na śmietnik! W skali roku liczby będą więc zatrważające… Wystarczy jedna prosta zmiana – pijcie wodę z kranu, przefiltrowaną przez dzbanek filtrujący – to jednorazowy wydatek, który nie tylko przybliży Was do bycia bardziej eko, ale też wpłynie na spore oszczędności w budżecie domowym.

2. Kawo, obudź mnie!

Pędzisz rano do pracy i  na szybko odwiedzasz kawiarnię w centrum, bo bez kofeiny nie możesz funkcjonować? A może masz w domu ekspres, ale po prostu wolisz smak kawy z popularnej sieciówki? W porządku – możesz jednak łatwo zmniejszyć ilość niepotrzebnie produkowanych jednorazowych kubeczków na wynos. Zawsze przychodź do kawiarni z własnym kubkiem termicznym – to prosta zasada osób, które żyją w zgodzie z zero waste!

3.Less is more

W kontekście, który chcemy poruszyć, to powiedzenie oznaczałoby: mniej zakupów to więcej dbałości o planetę. Przemyśl swoje zakupy, zobacz, ile rzeczy w lodówce nie nadaje się już do jedzenia i musisz je wyrzucić, a następnie… nie idź na zakupy, tylko zastanów się, co można upichcić z tego, co zostało w kuchni. Kupowanie mniejszych ilości jedzenia ma ogromny wpływ na ślad węglowy – może więc warto przygotowywać jadłospis na cały tydzień i kupować tylko to, co widnieje na liście?

4. Na wagę złota

Na wagę złota się Twoje decyzje zakupowe – przypomnij sobie to zdanie, za każdym razem, gdy będziesz sięgać po makaron, ryż czy kaszę w sklepie i zdecyduj, że kupisz je… na wagę. Suche produkty możesz kupić właśnie w ten sposób w dużych hipermarketach – wrzuć je do własnego pojemnika, zrezygnuj z plastikowych, gotowych opakowań.

5.Nie wyrzucaj, wykorzystaj!

Któż z nas, będąc dzieckiem, nie natknął się na kuszące opakowanie lodów w lodówce, które okazywało się skrywać… koperek. Nasze mamy wiedziały coś o zero waste i umiejętnie wykorzystywały opakowania po produktach w innym celu. Róbmy to samo! Pojemniki po lodach czy słoiki po dżemach mogą Wam posłużyć do przechowywania innych produktów!