Co tworzy świąteczny klimat?

Święta Bożego Narodzenia mają wyjątkową i niepowtarzalną atmosferę. Jak ją stworzyć, by chłonąć te magiczne dni wszystkimi zmysłami?

Każdy z nas potrafi wyobrazić sobie udekorowany świątecznie dom, którego głównym punktem jest choinka. Przystrojona światełkami, bombkami, słodyczami oraz własnoręcznie zrobionymi ozdobami, zajmuje zazwyczaj główne miejsce w salonie, najczęściej niedaleko stołu wigilijnego, na którym pojawiają się pachnące i pyszne potrawy świąteczne. To właśnie leśny zapach choinki i aromat podawanych dań jest pierwszym skojarzeniem związanym ze świętami. Pojawia się jednak pytanie dla osób ceniących sobie detale – jak poprzez drobne dekoracje, niewielkie zmiany w wystroju wnętrz i poprzez proste tricki, dopełnić świąteczną atmosferę domu? Zapraszamy was do przeglądu świątecznych inspiracji, które zmienią wasz dom w magicznie świąteczne miejsce.

Świąteczne pobudzenie zmysłów

Wybierając świąteczne dekoracje najlepiej zdecydować się na te, które działają jednocześnie na wiele zmysłów. Najlepszym przykładem takiej ozdoby będą świeczki, które z jednej strony pięknie oświetlą pomieszczenie, tworząc ciepły i przyjazny klimat. Z drugiej natomiast strony, jeśli wybierzemy te zapachowe, wypełnią powietrze przyjemnym aromatem świąt. Pamiętajmy, że zapachami, które nierozerwalnie kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia, są nuty cynamonu, goździków i piernika.

Bardzo dobrym pomysłem jest własnoręczne zrobienie stroika, w którym możemy połączyć zielone iglaste gałązki z kolorowymi bombkami oraz źródłem światła. Może nim być świeczka lub kilka światełek podłączonych do baterii. Taka dekoracje będzie świetnie prezentować się na stole lub na półce – zwłaszcza podczas rodzinnych wieczorów. Stroiki mogą być także prostsze. Powieszona świeża zielona gałązka z kilkoma bombkami będzie świetnie dopełniać wystrój świąteczny.

Świąteczną atmosferę tworzą także różnego rodzaju świąteczne figurki. W sklepach dostaniemy wiele ich rodzajów – od tych bardzo małych, po te duże, które są bogato zdobione i ręcznie malowane. Najpopularniejsze są oczywiście figurki przedstawiające anioły. W domu wykonać możemy także ozdoby w kształcie gwiazd, bałwanków lub Świętego Mikołaja. Takie ozdoby mają jedną zaletę – będą niepowtarzalną ozdobą w naszym domu.

Dodatki do zjedzenia

Wystrój świąteczny jest już prawie gotowy. Brakuje tylko kilku drobnych rzeczy. W końcu to w kuchni tworzy się prawdziwy świąteczny klimat. Najprostsze co możemy zrobić, to umieszczenie ozdobnej misy z mandarynkami w dostępnym dla wszystkich miejscu. Dla większości z nas zapach tych owoców kojarzy się z wyjątkową bożonarodzeniową aurą.

Pamiętajmy także o wypiekach charakterystycznych dla świąt, które postawione na stole staną się dodatkową dekoracją. Polecamy wam szczególnie dwa przepisy na stylowe słodkości: kruche świąteczne ciasteczka https://smakistyl.pl/kruche-swiateczne-ciasteczka.html oraz domek z piernika https://smakistyl.pl/domek-z-piernika.html.

Oczywiście na świąteczną atmosferę najbardziej wpływają zebrani przy stole ludzie. Dlatego postarajmy się przeżyć nadchodzące święta w zgodzie i w atmosferze radosnego kolędowania.