Papryka chilli świętuje!

Czy wiecie, że 3 lipca papryczka chilii obchodzi swoje urodziny? To właśnie tę datę nazywa się „Dniem Czerwonej Ostrej Papryczki Chilli”. Ta wyrazistsza siostra słodkiej papryki ma ciekawą historię, bogate zastosowanie i zaskakujące właściwości. Ciekawi? Zapraszamy w podróż śladami chilli!

Pieprz turecki…

…tak papryczkę chilli nazwali Portugalczycy i Hiszpanie, po tym, jak Krzysztof Kolumb przywiózł ją do Europy, jako pamiątkę ze swojej wyprawy. Wtedy też drastycznie spadły ceny pieprzu, jako że nasza bohaterka, ostra papryka, w pewnym sensie zastąpiła go europejskim kucharzom. Tak też tłumaczy się zresztą pochodzenie nazwy tej przyprawy – w końcu „pepper” to po angielsku zarówno pieprz, jak i papryka w postaci przyprawy. Początki chilli w Europie to XV wiek. Na świecie jednak chilli gościła znacznie wcześniej – w Peru, w grobowcach w Ancon i Huata Prieta, znaleziono jej pozostałości. Wniosek jest prosty: papryczka chilli to jedna z pierwszych roślin uprawianych przez człowieka w Ameryce.

Królowa kapsaicyny

Ostre przyprawy zawierają kapsaicynę – to związek chemiczny, który sprawia, że nasz język odczuwa delikatne pieczenie lub gorąco. Im więcej tego związku znajduje się w papryce, tym ostrzejsza ona będzie – ilość kapsaicyny można określić używając skali Scoville’a (SHU), która podaje stopień ostrości. I tak znane są następujące poziomy ostrości papryk:

  • Lekko ostra: 0-5000 SHU
  • Średnio ostra: 5000-20000 SHU
  • Bardzo ostra: 20000-70000 SHU
  • Ekstremalnie ostra: 70000 – 300000 SHU

Ale czemu w ogóle opowiadamy Wam o kapsaicynie? Bo ma fantastyczne właściwości zdrowotne! Przede wszystkim jest silnym antyoksydantem, co oznacza, że spożywana regularnie, wspiera organizm w walce z chorobami układu krążenia, ale także z udarem mózgu. To jednak nie wszystko – papryczka chilli ma szereg innych wartości. Między innymi - zapobiega miażdżycy, obniża ciśnienie tętnicze krwi, korzystnie wspomaga odchudzanie, atakując bezpośrednio komórki tłuszczowe. Zapobiega i łagodzi przeziębienia, a także bóle związane ze stanem zapalnym stawów. Pamiętajcie jednak, by z nią nie przesadzać!

Z czym to się je?

A jak właściwie jeść papryczkę chilli? Do jakich potraw dodawać i w jakiej ilości, by nam służyła? Zapewniamy, że wystarczy szczypta – już po takim dodatku odczujecie jej ostrość. Czerwone chilli doskonale uzupełnia smak potraw kuchni meksykańskiej czy hinduskiej. Spróbujcie ją z chilli con carne (https://smakistyl.pl/chilli-con-carne-z-batatami.html) lub kremem z pomidorów (https://smakistyl.pl/krem-z-pomidorow-po-meksykansku.html). Ale nie bójcie się dorzucać jej także do różnych sosów czy dipów – super zagra z przekąskami!